Tynki cementowo-wapienne

Tynki cementowo-wapienne w budynkach mieszkalnych jedno, wielorodzinnych lokali usługowo-handlowych oraz użyteczności publicznej takich jak szkoły, szpitale czy urzędy.

Tynki cementowo-wapienne mają trwałość określaną na kilkadziesiąt lat. Są dużo mocniejsze i twardsze niż tynki gipsowe oraz mają dużą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Przewaga zawartości wapna uodparnia je na korozję biologiczną. Łatwo pochłaniają wodę, ale równie łatwo ją oddają, dzięki czemu są bardziej odporne na glony i pleśnie. Dlatego też rekomendujemy, aby układać je głównie tam gdzie ściany są narażone na uszkodzenia jak korytarze, klatki schodowe, pomieszczenia techniczne albo panuje podwyższona wilgotność jak kuchnie, łazienki, pralnie.

Przyjmuje się, że tynk cementowo-wapienny uzyskuje pełną wytrzymałość po około 28-30 dniach od nałożenia. Nie bez znaczenia są tu warunki cieplno-wilgotnościowe, grubość warstwy zaprawy, rodzaj podłoża, konsystencja i właściwości fizyczne. Po około 7 dniach tynk cementowo-wapienny uzyskuje około 70% wytrzymałości.

W trakcie całego procesu schnięcia trzeba pamiętać o jego pielęgnacji. Cement, który jest składnikiem tynku, do wiązania potrzebuje wodę. Przez pierwsze dni wysychania zaprawy zaleca się utrzymywanie podwyższonej wilgotności powietrza w pomieszczeniach, a nawet regularne zwilżanie powierzchni tynku mgiełką wodną. Dobrze jest też przewietrzać wnętrze, aby usuwać nadmiar wilgoci oddawanej przez tynk do otoczenia.

Tynk cementowo-wapienny można stosować na podłożu mineralnym, czyli betonie, keramzytobetonie, betonie komórkowych, cegłach, silikatach, pustakach ceramicznych, płytach wiórowo-cementowych, a także na powierzchniach gipsowych. Nie można natomiast pokrywać takim tynkiem podłoży drewnianych, metalowych i z tworzyw sztucznych, gdyż nie zapewniają one odpowiedniej przyczepności.

Warto pamiętać, że nasze usługi świadczymy na podkarpaciu, warto nas szukać pod frazą tynki cementowo wapienne podkarpacie. Lecz jeśli będziecie Państwo chcieli aby zrobić coś w sąsiednim województwie – lubelskie. Wystarczy wpisać tynki cementowo wapienne lubelskie.

Obsługujemy również miasta Rzeszów, Nisko, Janów Lubelski, Stalowa Wola, Leżajsk, Sokołów Małopolski, Kolbuszowa i ich okolice.